ویژگی های روغن موتور

10 / 10
از 1 کاربر

ویژگیهای اصلی روغن موتور چیست ؟

روغن موتور هایی که برای خودروها تولید میشود معمولا به صورت عمومی تولید نمیشوند بلکه هر روغن موتور مخصوص یک نوع سوخت می باشد. این در حالی است که برخی خودرو ها نیز تنها باید روغن موتور های مخصوص به خود را استفاده کنند و در صورتی استفاده ی روغن موتور های جانبی احتمال آسیب رسیدن به موتور خودرو بالا میرود.
ویژگی های روغن موتور عبارتست از:

شاید بیشتر استفاده کنندگان از خوردرو دلیل اصلی استفاده از روغن موتور را ندانند و صرفا بنا بر تجربه ای که از گذشتگان خود به دست آورده اند طی مدت زمان روغن موتور خودروی خودر را عوض میکنند. اما باید بدانید که کار اصلی روغن موتور پر کردن فضای خالی بین قطعات فلزی موتور خودرو میباشد تا از فرسایش و آسیب آنها جلوگیری نماید. کار دیگر روغن موتور جلوگیری از اکسید شدن بخش های فلزی موتور می باشد تا عمر مفید استفاده از خودرو را افزایش دهد همچنین در صورتی که فشار ناگهانی ناشی از ترمز یا هر اتفاق دیگری به موتور وارد شد این فشار به روغن موتور منتقل شده و از آسیب دیدن قطعات جلوگیری شود.

یکی دیگر از ویژگی های روغن موتور، شست و شوی قطعات داخلی خودرو می باشد به این صورت که با گردش بین قطعات ذرات ریز چسبیده به قطعات را جداکرده و آنها را به کارتل منتقل میکند که در آن قسمت ذرات درشت در کف سینی ته نشین و ذرات ریز در هنگام عبور از فیلتر در آن گرفتار شده و روغن تمیز دوباره به چرخه ی موتور باز میگردد.

روغن موتور همچنین در امر بهبود سرعت عمل پیستون و سیلدر نیز کمک میکند که همین امر به افزایش سرعت سوخت و ساز ماشین و در نتیجه افزایش سرعت خوردرو کمک میکند.

روغن موتور علاوه بر کارهایی که در بالا به آنها اشاره شد وظیفه ی خنک سازی موتور را نیز بر عهده دارد به همین دلیل گرمای موتور را به خود جذب کرده به کارتل منتقل میکند و به همین صورت دمای خودرو در حین فعالیت کاهش پیدا میکند.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :