وظیفه اصلی روغن موتور

10 / 10
از 1 کاربر

وظیفه اصلی روغن موتور چیست

روغن موتور برای کمک کردن به روانکاری موتور و بهتر و روان تر کار کردن موتور است .استفاده از روغن موتور به موتور کمک میکند که دیر تر دچار پوسیدگی شود . به صورت روان کار کند .

موتور شامل قسمت های مختلفی است . از جمله این قسمت ها سمت های متحرکی هستند که در موتور وجود دارند . این قسمت های متحرک به مرور زمان دچار پوسیدگی می شود. برای جلوگیری ازاین پوسیدگی ها در فواصل زمانی مشخص از روغن موتور استفاده میشود. استفاده از روغن موتور باعث می شود که فرسایش قسمت های مختلف نیز تا حدود بسیار زیادی کاهش پیدا کند .

انتخاب روغن موتور مناسب برای خودروی شما بسیار مهم است اما این انتخاب ساده است و براحتی میتوانید با توجه به برند معروف در بازار و انتخاب روغن مناسب این کار را در فواصل مشخص شده انجام دهید.

انواع روغن موتور

در دسته بندی که برای روغن های موتور انجام شده است روغن ها را به سه دسته کلی دسته بندی کرده اند که عبارتند از: مينرال , سنتتيک , نيمه سنتتيک

روغن موتور مینرال

این نوع روغن از  نفت خام تشکیل شده است و این نوع روغن موتور از رایج ترین نوع روغن موتورهاست . و بیشترین استفاده را در خودروهای داخلی دارد.

روغن موتور سنتتيک

این نوع روغن از ترکیبات شیمیایی تشکیل میشود و مانند دسته ی قبلی در تولید آن از نفت خام استفاده نمی شود. نوع استفاده این  روغن موتور برای جت در نظر گرفته شده بود اما به مرور زمان و گذشت زمان متوجه شدند که روغن بسیار خوبی است و این موضوع باعث شد که رفته رفته این نوع روغن به استفاده در خودرو ها هم برسد. مزیت های این نوع روغن میتوان موارد زیر را نام برد:

۱- عمر بسیار بیشتری نسبت به سایر روغن ها دارد

۲- خاصیت خورندگی ندارد و این مزایای مهم این نوع روغن است

۳- تبخیر  نمیشود و اگر تبخیر شود میزانش بسیار کم است

۴- دمای سوخت این نوع روغن موتور بالاست

۵- در مقابل اکسيداسيون مقاوم است

مزایای این روغن موتور را نام بردیم اما بهتر است بدانیم که این نوع روغن معایبی هم دارد و از مهمترین معایب آن این است که با موتور ماشین های قدیمی  سازگاری ندارد .

روغن موتور نيمه سنتتيک

این نوع روغن موتور ترکیبی از روغن های مینرال و روغن های سنتتيک است. از نظر کیفیت این نوع روغن ها به روغن های سنتتيک نمیرسند اما در دماهای بالا عملکرد بهتری نسبت به بقیه دارند. و به همین علت قیمت بیشتری نسبت به مینرال ها دارند.

اگر در بین این دسته بندی ها نمیدانید کدام  روغن برای شما مناسب تر است میتوانید با مراجعه به دفترچه راهنمای ماشینتان انتخاب را برای خودتان ساده تر کنید. در دفترچه راهنمای ماشین شما نوشته شده است که باید از چه  روغن موتوری استفاده کنید اما اگر چیزی ننوشته بود شما پیش فرض را نوع روغن موتور قدیمی در نظر بگیرید . یعنی استفاده از همان نوع مینرال.

به این موضوع توجه داشته باشید که برخی اوقات در دفترچه ی راهنمای ماشین شما روغن پیشنهادی روغن سنتتیک است . در این زمان تحت هیچ شرایطی نباید از روغن مینرال برای موتور خود استفاده کنید . این موضوع میتواند خیلی خطرناک باشد و گاهی ممکن است آسیب های جدی و فوق العاده زیادی به ماشین شما بزند.

در برخی موارد استفاده از روغن موتور جدید تر به جای روغن های قدیمی تر مشکل خاصی ایجاد نمیکند ولی برعکس این قضیه همانطور که گفته شد باعث بوجود آمدن مشکلاتی اساسی برای روغن موتور می شود. علت این امر نیز این است که در زمان ساخت روغن موتور و بالعکس در زمان ساختن ماشین ، روغن موتوری که باید برای آن استفاده شود را ذکر میکنند و این ذکر کردن روغن مورد نظر به این برمیگردد که موتور با توجه به شرایط ساختش چه شرایط انطباقی با روغن موتور خواهد داشت و اگر روغن موتور مورد نظر همان را برایش استفاده نکنیم مشکلاتی که نام بردیم به وجود خواهد آمد.

در توضیحات روغن های سنتتیک باید بگوییم که زمانی که این روغن بر روی موتور ریخته می شود لایه ای که پدید می آورند بسیار نازک خواهد بود و این نازک بودن این لایه روغن از مزیت های این نوع روغن موتور بحساب می آید. این نوع روغن موتور مزیت های بسیاری دارد اما نکته ای که در این میان وجود دارد این است که اگر این نوع روغن را برای موتورهای قدیمی که با نوع روغن موتور مینرال سازگاری دارند استفاده کنیم ممکن است به مشکل نشتی پیستون  بر بخوریم.

اگر تغییر نوع روغن موتور بدون اطلاعات اولیه انجام شود ممکن است حتی موتور شما در طی مدتی کوتاه بسوزد و تعمیر آن شما را متحمل هزینه های زیادی خواهد کرد. پس اگر مدت زیادی است که از یک نوع روغن موتور برای اتومبیل خود استفاده میکنید بهتر است که با همین منوال ادامه دهید و تغییری در نوع روغن موتور آن بوجود نیاورید.

در چه زمانی تعویض روغن انجام دهیم

امروزه مدت استفاده و کارکرد بهینه ی روغن های موتور بیشتر شده است . یعنی روغن موتورهای امروزی عمر بیشتری نسبت به روغن موتورهای قدیمی دارند.علت این امر هم استفاده از برخی افزودنی هاست که عمر روغن موتور را افزایش می دهد.

اما بهرحال پس از گذشت مدا زمانی باید روغن موتور را عوض کرد . اگر علائم زیر را نیز دیدید میتوانید  سریع تر اقدام به تعویض روغن موتور کنید.

۱- اگر وقتی دور موتور بالا می رود ماشین شما سخت تر کار میکند.

۲- سر و صدای زیادی که از کار کردن درجای ماشین ایجاد می شود.

۳- اگر زمانی که در فضای هوای سرد با یک استارت ماشین روشن نمیشود و برای بار دوم و سوم نیز استارت می زنید.

۴- زمانی که به صورت تجربی متوجه می شوید که موتور تنظیم نیست.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :