روغن موتور چیست

10 / 10
از 1 کاربر

تعریف روغن موتور

در موتور ماشین قسمت های مختلفی وجود دارد یکی از این بخش ها در موتور هر ماشینی قسمت های متحرک آن است و وظیفه روغن موتور روان کردن این قسمت هاست . روغن موتور باعث می شود که این قسمت ها روان تر  کار کنند . در واقع روغن موتور باعث میشود که اصطکاک و فرسودگی قسمت های مختلف و متحرک موتور به حداقل برسد. زمانی که برای سوخت رسانی و قدرت دهی به ماشین در موتور احتراق انجام می شود باعث ایجاد حرارت می گردد که این حرارات توسط روغن موتور به تعادل رسیده و در بسیاری موارد از بین می رود.

شما باید برای انتخاب روغن موتور مناسب برای خودروی خود اطلاعاتی درباره انواع روغن موتور های موجود در بازار و نوعی که باید برای خودروی خود انتخاب کنید داشته باشید.

پیدا کردن نوع روغن موتور مناسب برای خودروی شخصی تان کار سختی نیست . اگر به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید نوع روغن موتوری که باید برای ماشینتان انتخاب کنید ذکر شده است. در ادامه ی مقاله با وظایف روغن موتور آشنا خواهیم شد .

وظایف روغن موتور

همانطور که گفته شد از مهمترین کارهای روغن موتور روانکاری آن است . روانکاری یعنی اینکه روغن موتور باعث می شود قسمتهای مختلف موتور روان کار کند و با بهترین اصطکاک ممکنه کارهای موتور انجام شود چرا که در اثر حرکات و چرخش های زیادی که در درون موتور وجود دارد اضطکاک های زیادی به وجود می آید که یکی از مهترین وظایف روغن موتور مدیریت کردن این اصطکاک هاست.از طرفی روغنکاری باعث می شود که سائیدگی قطعات داخلی موتور به حداقل برسد.

استفاده از روغن موتور باعث می شود که حرارت تولید شده توسط موتور مدیریت شده و به خارج از موتور هدایت شود. حرارت بالا برای موتور بسیار خطرناک است و در مواردی که این حرارت مدیریتنشود ممکن است موتور بسوزد و یا دچار مشکلاتی از این قبیل شود.

در طی مدت زمانی که از استفاده و کار کردن موتور می گذرد موتور ممکن است دچار زنگ زدگی های داخلی و یا یکسری خوردگی شود که برای جلوگیری از این خوردگی ها و زنگ زدگی ها که برای موتور بسیار مضر است از روغن موتور استفاده می شود.

یکی دیگر از کارهایی که روغن موتور انجام میدهد این است که موتور را تمیز میکند . تمیز شدن موتور به این علت است که روغن موتور کثیفی ها و آشغال های موجود را که به هر دلیلی به موتور راه پیدا کرده باشند را به خود جذب میکند.

استفاده از روغن موتور باعث میشود که شدت ضربه های وارده به موتور با ضریب شدت ضربه کمتری به موتور وارد شوند. و این یکی از مزیت های بسیار مهمی است که در طول سالیان باعث می شوود کارایی و کارکرد موتور بهتر شود.

زمانی که از روغن موتور مناسب نوع خودرو استفاده میکنید باعث می شود که بر اثر ایجاد تنظیماتی ، میزان استفاده بنزین به حداقل برسد و ایننیز از دیگر مزایای استفاده از روغن موتور مناسب است.

انتخاب روغن موتور

برای انتخاب یک روغن موتور خوب به عوامل متفاوتی باید دقت کنید چرا که میزان روانکاری و گرانروی در روغن موتورهای مختلف متفاوت است و این ها را باید در انتخاب روغن موتور مناسب در نظر بگیرید . 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :