راهنمای خرید روغن موتور

10 / 10
از 1 کاربر

راهنمای انتخاب روغن موتور مناسب برای خودرو

همانطور که میدانید علاوه بر دو گروه ماشین های داخلی و خارجی هر کدام از این دو نوع خود برندهای متفاوت و مختلفی دارند و انتخاب روغن موتور مناسب برای این ماشین ها خود نوعی پروسه نیازمند به دقت بالاست.

فاکتورهای زیادی در تشخیص انتخاب روغن موتور مناسب وجود دارد . برای اینخاب روغن موتور خوب باید به بسیاری از موارد دقت کنید . روغن موتور نیز مشخصه هایی دارد که نشان میدهد از مرغوبیت کافی برخوردار است یا نه .

گاهی اوقات بعضی از مردم به اشتباه فکر میکنند اگر روغن موتور دیر سیاه شود و یا اصلا سیاه نشود میتوانند به عنوان یک روغن موتور مرغوب روی آن حساب کنند در صورتیکه این گزینه یعنی دیرتر سیاه شدن اصلا نشانه ای که مربوط به خوب بودن یا نبودن روغن موتور باشد نیست.البته در برخی تحقیقات کارشناسان به این نتیجه رسیده اند روغنی که دیرتر سیاه می شود یعنی نمیتواند ذرات اسیدی را به خود جذب کند و از لحاظ کیفیت در درجه پایینی از کیفیت قرار دارد. پس هیچوقت بر اساس حرفی که از عموم مردم و بر اساس نداشتن اطلاعات کافی می شنوید حساب نکنید و سعی کنید که بر روی این موضوع مطالعه داشته باشید و تا میتوانید از افراد متخصص در زمینه اتومبیل برای اینگونه خرید ها مثل روغن موتور مشاوره و مشورت بگیرید.

علت تعویض روغن موتور چیست

هرچه زمان میگذرد و روغن موتور بیشتر کار میکند کیفیت آن نیز کمتر می شود. چرا که بر اثر گذشت زمان روغن موتور اکسیده میشود و به اصطلاح میگویند که روغن پایه آن کثیف می شود، بعلاوه اینکه موادی که به عنوان مواد افزودنی به آن اضافه شده بود رفته رفته مصرف می شود و چیزی از آن باقی نمیماند. مجمئعه این اتفاقات در کنار یکدیگر باعث میشود که روغن موتور دیگر آن کیفیت قبلی را نداشته باشد و در این زمان است که نیاز به تعویض روغن موتور پیدا میکنیم.علاوه بر تمام موارد ذکر شده خواصی مثل پاک کننده بودن روغن موتور و حالتی که باعث می شود موتور به صورت روان کار کند رانیز از دست می دهد.

آیا باید زمانی که روغن موتور سیاه می شود آن را تعویض کنیم؟

در مبحث قبلی پاراگراف بالا درباره سیاه شدن روغن موتور توضیح مختصری دادیم . حال در ادامه مبحث بالا سوال این است که آیا وقتی که روغن موتور سیاه شد باید بگوییم که خراب شده است و آن را تعویض کنم ؟

جواب این سوال این است که اگر  روغن در طی گذر زمان سیاه نشود یعنی که مشکلی در جذب موارد کثیف و آلودگی ها دارد و نمیتواند آلودگی های موتور را به خود جذب کند . اینجاست  که باید حتما در اسرع وقت روغن را تعویض کنیم .

چه عواملی باعث می شود که عمر روغن موتور بیشتر شود

اگر  بار بیش از حد استاندارد بر روی ماشین قرار بگیرد و یا رانندگی در شرایط نامساعد با سرعت بالا انجام شود و در کل به موتور ماشین فشار بیاید باید بگوییم که نیاز به تعویض روغن موتور زود به زود حس می شودو باید سریعتر از شرایط معمولی روغن موتور تعویض شود. یکی درگر از نکاتی که باعث می شود زودتر از وعد مقرر نیاز به تعویض روغن موتور پیدا کنیم این است که به عنوان مثال در زمستان و شرایطی که هوا سرد است قبل از گرم شدن ماشین حرکت کنیم و یا در جاده هایی که گرد و غبار زیادی دارند مدت زمان طولانی رانندگی کنیم . تمامی این موارد بر روی زمان نیاز به تعویض روغن در ماشین ها تاثیر مستقیم دارند.

برای اینکه بنزین بهتر بسوزد و این روند بنزین رسانی برای حرکت ماشین روان تر انجام شود به آن سرب اضافه میکردند . این سرب که به بنزین اضافه می شد در طی مسیری به روغن موتور اضافه می شد و این سرب در روغن موتور باعث میشد که عمل اکسیده شدن روغن موتور بوجود بیاید  و در نتیجه کیفیت روغن موتور کاهش پیدا کند . برای همین علت سرب را از بنزین حذف کردند. در عوض برای اینکه این کمبود در بنزین را برطرف کنند بنزین هایی وارد بازار شد به نام بنزین سوپر که تمام این مشکلات را حل کرد.

آیا نوع روغن در مدت زمان تعویض آن، موثر است؟

بعد از اینهمه تغییر در روند استفاده از بنزین و به بازار آمدن بنزین سوپر و بقیه مراحل ، شرکت هایی که ماشین تولید میکردند به این نتیجه رسیدند که یک تکنولوژی جدید در ساخت موتورها پیاده سازی کنند و تغییراتی نظیر  زیاد شدن دور موتور ، بیشتر شدن دمای احتراق و ... را در آن اعمال کنند . علت این امر این است که موتورهای جدید با روغن موتورهایی که در بازار هستند سازگاری بیشتری خواهند داشت و در طولانی مدت این امر باعث میشود که عمر موتورها هم بیشتر شود.

یکی از راهکارهایی که شرکت های تولید کننده ماشین برای افزایش عمر موتور در نظر گرفتتند این بود که یک دفترچه راهنما برای ماشین و نوع روغن موتوری که باید برای این مودل ماشین استفاده شودایجاد کردند . این کار به این موضوع کمک میکند که دیگر برای ماشین از روغن موتورهای متفرقه در بازار استفاده نشود و برای هر ماشین از نوع روغن موتوری که برای ان در نظر گرفته شده است استفاده شود .

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :