آیا روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟

8 / 10
از 3 کاربر

تاریخ مصرف روغن موتور

در ابتدای بحث بهتر است نظر شما را بپرسیم. به نظر شما روغن موتور تاریخ مصرف دارد؟ در صورتی که در جواب دادن مردد هستید مقاله زیر را مطالعه نمایید تا پاسخ به این سوال برای شما روشن شود.

تاریخ معینی برای مصرف روغن موتور مورد تایید قرار نگرفته است اما شرکت تولید کننده ی واوالین اعلام کرده است که روغن های تولیدی این شرکت توانایی مصرف تا 25 سال را دارند . اما با این تفاسیر نیز به دلایل زیر هنوز نمیتوان عمر مصرفی به این طولانی برای روغن موتور در نظر گرفت. برخی افراد می گویند که روغن موتور در بشکه ها و ظروف در بسته نگهداری میشوند ولی باید به این نکته توجه کرد که حتی این بسته بندی ها هم کاملا پوشیده نیستند و امکان نفوذ اکسیژن در آنها وجود دارد.

1- روغن موتور یک محصول خالص نیست و دارای مواد افزودنی بسیاری است که به همین دلیل نمیتوان عمر مصرف طولانی مدتی را برای آن در نظر گرفت و باید تاریخ انقضایی برای آن در نظر گرفت.

2- روغن موتورها معمولا برای یک بازه ی زمانی چند ساله برای خودروهای تولید شده در آن بازه تولید میشوند و در صورتی که از بازه ی مصرف خارج شوند دیگر خودروهای جدید را پوشش نمیدهند.

به صورت میانگین هر خودرو در حالت ایده آل 5 تا 8 سال عمر مفید دارد و روغن موتور های تولیدی هم در صورتی که در بسته های ایده آل و استاندارد بسته بندی شده باشند پس از این مدت از دور خارج شده و دیگر نباید مورد استفاده ی خودرو هایی با مدل های بالاتر قرار گیرند. 

در رابطه با استفاده از روغن موتور لازم است به نکات زیر توجه کافی را داشته باشید:

-روغن موتور به دلیل داشتن ترکیبات مختلف پس از مدتی ساکن بودن ته نشین میشود. به همین دلیل باید پس از خرید و قبل از استفاده خوب تکان داده شود تا محتویات درون آن مجددا با هم ترکیب شوند.

-یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده خودرو توصیه مینماید که از بشکه های بزرگ نگهداری روغن موتور که بیشتر از یکسال استفاده نمیشوند را مجددا به چرخه مصرف وارد نکنند.

طبق تحقیقات به عمل آمده نتیجه ای به دست آمده است که گویای حقیقت زیر است:

در صورتی که روغن در شرایط نگهداری ایده آل ( هوای معتدل نه سرد و نه گرم) و در بسته بندی های فشرده شده ی کارخانه قرار داشته باشند میتوان از آنها برای چندین سال استفاده نمود.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :